Цікаві досліди для дітей дошкільного віку
Розвивати знання з фізики, хімії, природознавства можна від дошкільного віку і дарма, що дитячий розум може не запам´ятати складної термінології, бо усім процесам, що відбуваються довкола нас, можна знайти доступне пояснення, а побудувавши заняття у формі гри і показавши цікаві досліди, є шанс прищепити дитині любов до точних наук.
Досліди з рідинами
Дослід №1. Папір поглинає воду і долає гравітацію
Зрозумілим і цікавим молодшим школярам або й дошкільнятам буде пояснення властивостей абсорбції рідини, а також демонстрація подолання рідиною сили гравітації. Найкраще і найдоступніше продемонструвати те, як папір поглинає воду, яка у свою чергу піднімається вгору завдяки капілярним силам, можна із допомогою яскравих фарб.
Яскраві позначки слід намалювати на краю паперової серветки, яку треба закріпити на пластиковому контейнері. Той край серветки, на якому намальовані крапочки, не має торкатися дна. Вода, яку заливаємо у ємність, покриває край паперу, піднімається вгору, демонструючи подолання сил гравітації і абсорбції одночасно. Коли її шлях проляже через кольорові крапки, на папері з´являться кольорові доріжки, що неодмінно сподобаються дітлахам.
Дослід №2. Перетікання рідини по рушнику
Властивість рідини абсорбуватись і долати гравітацію унаочнено покаже й наступний експеримент, для якого знадобляться рушник, вода, барвник і дві склянки, одну з яких треба наповнити водою із барвистою речовиною, а іншу залишити порожньою. Рушник, скручений у трубочку, одним кінцем лягає у ємність з водою, а іншим − у порожню ємність. Завдяки капілярним властивостям вода з повної склянки буде перетікати в порожню, а барвник, що підфарбував воду, додасть фізичному процесу ефекту магії.
Дослід із газами
Більш старших дітей зацікавить дослід, що показує спосіб виділення вуглекислого газу. Міні-шоу можна назвати «Кулька-самонадувайка». В якості обладнання слугують пуста пляшка, повітряна кулька, лійка, 1 ч.л. соди і 3 ст.л. оцту. Принцип показу дуже простий − в пляшку засипається сода, через лійку вливається оцет. Кулька потрібна для наочної демонстрації фізичної реакції поєднання кислоти із лугом. То ж щойно оцет і сода «воз´єднались» у пляшці, на неї треба швидко натягнути кульку.
Дітлахи приходять у захват, коли бачать як кулька наче сама по собі надувається, а поки малеча спостерігає за рукотворним дивом, слід пояснити, що між содою та оцтом відбувається хімічна реакція, в ході якої виділяється вуглекислий газ, який і надуває повітряну кульку.
Дослід “Тайнопис”
Школярі середньої ланки оцінять розповідь про те, як у давні часи можна було шифрувати листа за допомогою вогню й молока й самі радо виконають фізичний дослід «Тайнопис». На папері молоком замість фарби слід намалювати малюнок, який має ще висохнути. Щоб продивитися вміст тайнопису, можна скористатися праскою, прогладивши лист, а можна ще потримати папір над запаленою свічкою. Письмо проявиться коричневим кольором, появу якого слід пояснити згортанням білків молока при нагрівання і швидким їх згорянням.
Слід зазначити, що навчання азам фізики за допомогою веселих експериментів широко апробовується за кордоном, а в Європі діти мають можливість разом із батьками відвідувати інтерактивні музеї і тематичні виставки.
В Україні напрям фізики для дошкільнят тільки розвивається, але вже є певні поступи. До прикладу, вітчизняний психолог Марія Башлик влучно підмітила, що дитина особливо переймається дослідом, який зробила сама і у 2010 році розпочала пізнавальний проект «Весела наука».
Добра справа отримала продовження і поширення, то ж у «Веселої науки» незабаром з’явились конкуренти – від інтерактивного музею «Експериментаніуму», який теж пропонує власні реактив-шоу, до проектів на зразок «Наука без скуки».
Загалом же психологи сходяться у думці − починати знайомити дітей з фізичними дослідами можна вже з 3-річного віку, а найпершим свідомим фізичним експериментом можна стати спостерігання за бурулькою, яка тане, вкупі із поясненням трьох станів води.
Немає коментарів:
Дописати коментар