"ТИСК ТВЕРДИХ ТІЛ, РІДИН,
ГАЗІВ"
Урок-естафета
Мета. Закріпити і поглибити знання
учнів про тиск твердих тіл, рідин і газів; розвивати інтерес до фізики й
техніки; формувати навички колективної праці, вміння відповідально й
зосереджено працювати.
Тип уроку. Урок узагальнення і
систематизації знань.
Обладнання. Гральні кубики (2
штуки), аркуш чистого паперу, ручки, картки з кросвордом, посудина з водою,
картоплина, сіль, ложка, мензурка, скляна банка з водою, сірники, скляний
циліндр без дна, кружок з картону, склянка з підфарбованою водою, широка
посудина, гумові і скляні трубочки, затискач, штатив, кольоровий картон (цупкий
папір), ножиці, ілюстрації до віршів, картки-завдання, «дидактичні» кубики,
портрети Архімеда, Паска ля, Торрічеллі.
Методичні поради. На початку уроку
вивчення теми «Тиск твердих тіл, рідин і газів» попередити учнів про те, що
підсумковий урок буде уроком-естафетою, в якому братимуть участь усі учні
класу. Для підготовки до цього уроку в фізичному кабінеті вивішується перелік питань,
які відображатимуть тематику підсумкового кроку. До початку уроку доцільно
заготовити все необхідне обладнання, декоративну перегородку, а на титульних
сторонах відкритої дошки намалювати сітки для кросвордів. Клас поділяється на
дві рівносильні команди.
Хід уроку
I. Вступне слово вчителя Сьогодні,
діти, у нас не звичайний урок, а урок-естафета. До цього уроку ви готувались
протягом усього часу, коли ми вивчали тиск твердих тіл, рідин і газів. Важливим
фактором гри є час. Економте його. Бажаю успіхів.
II. Гра-естафета
I. Етап. Гра «Чи знаєш ти
формули?»
Учасники команд почергово
підбігають до столу і кидають гральний кубик, на гранях якого написані формули
з вивченої та попередньої тем. На аркуші чистого паперу кожний учасник естафети
дає письмове пояснення про зміст і застосування формули, яка була на верхній
грані кубика.
За повну і правильну відповідь - 3
бали.
F=pgV
p=F/S F=mg p=pgh m=pV
F1/F2=S1/S2
F=pgV
p=F/S F=mg p=pgh m=pV
F1/F2=S1/S2
II. Етап. Конкурс кмітливих
Учасники команд розв’язують Якісні
задачі:
1. Людина легко тягне човна у
воді, однак на березі їй це робити значно важче. Чому?
2. Чому не провалюється дах
будинку, хоча сила атмосферного тиску, яка діє на його поверхню, величезна?
3. Ходити босими ногами по
морському березі, встеленому галькою, боляче, а ходити по дну моря, встеленому
такою ж галькою, не боляче, якщо тіло людини занурене у воду вище пояса. Чому?
4. Часто нафтопродукти зберігають
у спеціальних балонах із синтетичного м’якого матеріалу у воді на дні річки чи
біля берега моря. Для чого в цьому випадку до балонів підвішують вантажі?
5. Стальна кулька плаває у ртуті.
Чи зміниться глибина її занурення, якщо зверху в посудину долити води?
Відповідь обґрунтуйте.
За кожну відповідь нараховується
бали: за повну і правильну - 2 бали, за неповну - 1 бал.
III. Етап. Змагання ерудитів
Кожна команда відгадує кросворд,
малюнок і текст якого поміщені на картці. Перший учасник відгадує перше слово
по горизонталі і передає картку другому, той вписує друге слово і передає
третьому і т.д.
Кросворд (мал. 1)
У виділених клітинках прочитати
назву і письмово описати його будову та призначення
1.8б
2.8б
3.10б
4.10б
5.10б
6.6б
7.7б
1.8б
2.8б
3.10б
4.10б
5.10б
6.6б
7.7б
Мал. 1.
По горизонталі:
1. Прилад для вимірювання густини
рідини. 2. Прилад для вимірювання тиску, який більший чи менший від
атмосферного. 3. Лінія, яка вказує найбільшу осадку корабля. 4. Учений, який
винайшов ртутний барометр. 5. Тип повітряної кулі, що застосовується для
дослідження верхніх шарів атмосфери. У 1934 році на ньому було досягнуто
рекордну висоту. 6. Вчений, який довів існування атмосферного тиску на досліді
з «магдебурзькими півкулями». 7. Давньогрецький вчений, фізик, механік,
математик.
Відповідь. Анероїд.
Максимальна оцінка - 9 балів.
IV. Етап. Гра «Хто першим скаже
«Еврика!»»
Команди повинні розв’язати по 5
задач (кожний учасник розв’язує одну задачу), які мають якісний,
експериментальний і конструкторський характер.
Пропонуються задачі такого типу:
1. Перемістіть картоплину з
дна посудини на поверхню води, не торкаючись до неї руками. Поясніть дослід.
(Обладнання: посудина з водою, на дні якої знаходиться картопля, сіль, ложка.)
2. Визначте об’єм тіла
неправильної форми. (Обладнання: мензурка, банка з водою, нитка, камінець,
лінійка з міліметровими поділками.)
3. Зберіть воду з кювети у
склянку, не переливаючи її. Поясніть свої дії. (обладнання: кювета з водою,
склянка, смужка паперу, сірники.)
4. обґрунтуйте експериментально
висновок: тиск рідин на дно посудини прямо пропорційний висоті стовпа рідини.
(Обладнання: глибока посудина з водою, скляний циліндр без дна, кружок з
картону, склянка з підфарбованою водою.)
5. Сконструюйте і оформіть фонтан.
Поясніть принцип його дії. (Обладнання: широка посудина, посудина з водою,
гумові та скляні трубочки, затискач, штатив, кольоровий картон (цупкий папір,
клей, ножиці.)
V. Етап.
Конкурс «Вірші, малюнки і фізика»
Учасник команди підходить до столу
і для вірша, текст якого декламується, відшукує серед запропонованих ілюстрацій
ту, яка відповідає змісту вірша. Потім письмово на аркуші дає коротку відповідь
на запитання, яке прозвучало у вірші.
Вірші, написані учнями при
підготовці до уроку.
1. Як тіло в рідину ми опускаємо,
На нього знизу тисне рідина.
Чому ж тоді воно в ній потопає,
Чому ж тоді воно сягає дна.
2. Все важче і важче нам дихати
стає,
Як на гору виходимо стежками
крутими.
Скажіть-но, які у нас прилади є,
Що тиск вимірюється ними?
3. Тим, хто завжди помагає вдома,
Хто прибирає в кімнатах, відомо
(Соромно, мабуть, не знати цього)
Як побудований наш помагальник,
Наш прибиральник і замітальник,
Що порохотягом назвали його?
4. Ану, сюди на мить зирни,
Це, певно, знає кожен –
Тиск внутрішній у рідині
Ти визначити можеш?
5. Хоч бачити нам наяву довелось,
-
Важко повірити було спочатку,
Що не подужають силу півкуль
Коней гладких два десятки.
Ти нам логічно усе доведи:
У чому причина такої «біди»?
VI. Етап. Гра «Чарівні кубики»
Член команди отримує комплект із
шести дидактичних кубиків і картку завдань. Він повинен скласти з кубиків
малюнок установки, що демонструє дію якого-небудь фізичного явища чи його
технічне застосування. Упоравшись із завданням, учень передає комплект своєму товаришеві
по команді, а суддя вручає йому нову картку-завдання.
Зміст карток завдань:
1. Скласти з кубиків фігуру, що
нагадує гідравлічний прес. Записати формулу, що виражає співвідношення площ
його поршнів і відношення діючих на них сил.
2. Скласти з кубиків зображення
автопоїлки для птахів. На якому фізичному явищі ґрунтується її робота?
VII. Етап. Вікторина «Чи знаєш ти
фізику»
Запитання вікторини:
1. За якою формулою обчислюють
тиск рідини на стінки посудини?
2. Якою формулою слід
користуватись, щоб визначити тиск рідини на дно посудини.
3. Як математично записати
закономірність, на якій ґрунтується робота гідравлічного преса?
4. Записати формулу для обчислення
Архимедової (виштовхувальної) сили.
5. Вказати умову за якої тіло
тоне.
6. За якої умови тіло плаває у
рідині?
7. За якої умови тіло спливає на
поверхню рідини?
8. Вставте пропущені цифри-слова в
текст: «Атмосферний тиск, що дорівнює тиску стовпа ртуті висотою... при
температурі..., називають нормальним».
9. Вказати співвідношення між 1 мм
рт. ст. і 1 Па.
10. Що зробив цей фізик? (Портрет
Паскаля з датами його народження і смерті, але без вказаного прізвища вченого.
(мал. 1))
Мал. 1.
11. Які відкриття цього вченого ти
знаєш?
Мал. 2.
12. Який внесок у науку зробив цей
учений?
(Портрет Торрічеллі з датами його
народження і смерті, але без вказаного прізвища вченого. (мал. 3))
Мал. 3.
III. Підсумок
уроку
Голова журі - вчитель фізики -
підкреслює, яка команда була уважнішою, чіткішою у висловлюваннях, краще
орієнтувалась у теоретичних питаннях, а яка - краще виконувала практичні
завдання. Він оголошує результати, а також оцінює роботу кожного учасника
естафети.
IV. Домашнє завдання
Підготуватись до тематичного
оцінювання за темою «Тиск твердих тіл, рідин і газів».
Немає коментарів:
Дописати коментар